7 praktycznych wskazówek wybierania zestawu mebli do kuchni

Redakcja

10 kwietnia, 2024

Jak urządzić wnętrze kuchni, nie wydając bajońskich sum? Jak samodzielnie zaplanować układ szafek? W jakim sklepie meblowym szukać wysokiej jakości zestawu mebli do kuchni? Opowiadamy o kilku różnych praktycznych trikach, które warto znać, wybierając zestaw mebli do kuchni.

1. Zastanów się nad samą aranżacją i dokładnie przemyśl układ mebli kuchennych

Przed zakupem mebli do kuchni, dokładnie zmierz dostępną przestrzeń. Meble kuchenne muszą zapewnić dużo miejsca do przechowywania, jednocześnie zapewniając swobodne poruszanie się po kuchni. Zdecyduj, jaki układ będzie odpowiedni w danym pomieszczeniu – prosty, w kształcie litery C, L czy U? Pamiętaj, żeby zostawić odpowiedni ciąg komunikacyjny – żaden mebel nie może przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się, ponieważ zaburzy to ergonomię wnętrza.

Podczas planowania kuchni weź pod uwagę tzw. zasadę trójkąta roboczego. Zlewozmywak, lodówka i kuchenka powinny wyznaczać plan trójkąta w kuchni – taki układ jest ergonomiczny. Trójkąt roboczy ułatwia poruszanie się między strefą gotowania, przechowywania, przygotowywania posiłków i zmywania. W planie rozmieszczenia mebli kuchennych weź pod uwagę szafki:

  • do przechowywania naczyń,
  • do przechowywania żywności poza lodówką,
  • na duże garnki, patelnie i pokrywki,
  • szuflady na sztućce.

W kuchni powinien znaleźć się też zlewozmywak, okap lub pochłaniacz, kuchenka, piekarnik, lodówka, ewentualnie zmywarka i kuchenka mikrofalowa.

2. Uwzględnij liczbę użytkowników mebli kuchennych

Zestaw mebli do kuchni powinien być dostosowany do liczby domowników. Singiel lub para osób może potrzebować mniejszej lodówki, zmywarki czy szafek do przechowywania suchej żywności niż kilkuosobowa rodzina. Upewnij się, że wybierasz odpowiednią liczbę krzeseł i miejsce do siedzenia dla wszystkich domowników.

3. Zwróć uwagę na funkcjonalność szafek i miejsca na przechowywanie

Wybierz meble, które zapewniają odpowiednią ilość miejsca do przechowywania większych kuchennych akcesoriów, takich jak garnki, patelnie i roboty kuchenne. Szafki dolne i górne, zwłaszcza narożne powinny być dobrze zaprojektowane, aby umożliwić łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów. Zwróć uwagę na wysokość półek, tak aby można było w nich wygodnie schować wysokie butelki na przykład z olejem. Pamiętaj również o umiejscowieniu odpowiedniej liczby kontaktów, zwłaszcza gdy jesteś na etapie planowania kuchni i mebli kuchennych.

4. Nie ograniczaj się do kilku znanych sklepów meblowych

Duże sieciówki meblowe są popularne, ale to nie znaczy, że mają najatrakcyjniejsze ceny. Okazuje się, że zakup mebli kuchennych u polskiego producenta może być najlepszym wyborem – sprawdź przykładowo ofertę sklepu meblowego Maruś. Znajdziesz tam zestawy mebli do kuchni w wielu konfiguracjach oraz szafki, z których możesz samodzielnie skompletować gotowy zestaw. Proste kształty pasują do różnych koncepcji aranżacyjnych. Możesz mieć estetyczne, trwałe i stylowe wyposażenie kuchni w atrakcyjnej cenie. Sprawdź, jakie układy mebli kuchennych będą najlepszym wyborem do danego metrażu.

5. Zdecyduj się na styl, który jest ponadczasowy

Wybierz meble kuchenne, które pasują nie tylko do stylu i estetyki Twojej kuchni, ale i wystroju całego domu. Najbezpieczniejszym wyborem są szafki w stylu minimalistycznym – panujące trendy podpowiadają zwrot ku naturze, dlatego w sklepach meblowych szukaj szafek w kolorze naturalnego drewna, które będą pasować do stylu nowoczesnego, skandynawskiego, rustykalnego i boho. Możesz modyfikować styl, dobierając kolorowe wyraziste dodatki – podkładki na stół, dekoracyjne misy, małe AGD oraz niewielkie akcesoria.

6. Poszukaj niskobudżetowych sposób na wykończenie

Zamiast kłaść płytki ceramiczne na ścianie w kuchni, możesz pomalować fragment nad blatem farbą lateksową lub ceramiczną, którą łatwo utrzymać w czystości. Alternatywą są także panele ścienne z mocnego tworzywa.

Warto też ustalić priorytetowość niektórych wydatków – czasami lepiej wybrać wyższej jakości zlew, który przetrwa próbę czasu niż inwestować w dodatkowe sprzęty kuchenne, które będą rzadziej używane. Później wystrój kuchni możesz uzupełniać drogimi dodatkami, gdy zwiększysz planowany budżet – łatwiej dokupić ekspres do kawy i nowoczesną lodówkę niż ciągle zmieniać stałe elementy wyposażenia kuchni. Najrozsądniej rozpisać wszystkie koszty w tabeli, aby żaden wydatek Cię nie zaskoczył.

7. Zwróć uwagę na jakość mebli kuchennych

Wybierz meble wykonane z trwałych i łatwych w utrzymaniu w czystości materiałów, które będą odporne na uszkodzenia, plamy i wpływ wilgoci. Materiały, takie jak laminat są dobrym wyborem do kuchni. Wartość mebli do kuchni powinna być adekwatna do ich jakości i funkcjonalności. Znajdź taki zestaw mebli, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

W polskich sklepach meblowych znajdziesz gotowe zestawy lub skompletujesz zabudowę z pojedynczych modułów – w ten sposób idealnie dopasujesz meble kuchenne do możliwości wnętrza.

Artykuł gościnny.

Polecane: