Projektanci - Violetta Szkło Kryształowe
125
page-template-default,page,page-id-125,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-9.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.1,vc_responsive

Projektanci

Projektanci Huty Szkła Kryształowego Violetta

Janusz Robaszewski

Projektant

 

Polski artysta-plastyk tworzący unikatowe szkło artystyczne oraz designer szkła użytkowego.

 

Szkło jako tworzywo fascynuje mnie swoją lekkością przejrzystością oraz magiczną zdolnością ujarzmiania światła i przestrzeni, ukazując w trójwymiarowych przedmiotach i obiektach ich niezwykłe, nadrealne wnętrze – czwarty wymiar.

Szkło w rozmaitej postaci otacza nas na co dzień. Chcę aby moje pomysły uwięzione w szkle kryształowym były czymś specjalnym w naszym otoczeniu.

Tworząc przedmioty użytkowe znając historię szkła i tradycję, oraz jego walory zawsze dążę do przełamywania utrwalonych przez lata kanonów estetycznych i technologicznych, proponując nowatorskie, zgodnie z duchem czasów rozwiązania projektowe.

 

Jako doświadczony projektant staram się wpływać na kształtowanie gustów i potrzeb estetycznych nabywców i użytkowników naszych produktów. Dzięki wyrobom mojego pomysłu które są dostępne w wielu miejscach na świecie mamy przyjemność gościć w ponad milionie waszych domów. Chciałbym abyście dobrze czuli się w naszej obecności.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAgnieszka Leśniak

Projektantka

 

Utytułowana designera i artystka. Realizuje projekty użytkowe i obiekty artystyczne.

 

Projektowanie szkła to dla mnie ogromna przyjemność .To siła ekspresji ,ciągle  pobudzająca wyobraźnię .Poszukiwanie idealnej formy i proporcji .

Inspiracją są szerokie horyzonty natury….zjawiska, i emocje które budzi obserwacja świata. Szkło jest dla mnie ,,światłem” zamkniętym w nowej formie, blaskiem, odbiciem, zniekształceniem przestrzeni, multiplikacją zdarzeń.

 

To również zapis emocji i wrażeń estetycznych. Forma skończonego dzieła, nad którym nie do końca mamy władzę. Uczy pokory, zaskakuje i  cały czas zachwyca .

 

Ogień pieca hutniczego budzi we mnie niespotykaną energię, która inspiruje i eksploduje tysiącem nowych pomysłów. Ogniste ciepło, kruchość i delikatność, w zależności od użytych środków i narzędzi, zmienia się w tajemnicze światy krainy lodu lub podwodne przestrzenie. Gdzie na styku subtelnych linii kształtów i ostrych szlifów odnajduję siebie.

 

Projektowanie to również wyzwanie….to ciągły dialog z odbiorcą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJan Górka

Projektant

 

Projektant szkła użytkowego, miłośnik współczesnego wzornictwa.

 

Interesuje mnie wzornictwo współczesne, odpowiednie do czasów, w jakich żyję, pomimo iż technologia wykonanie od wieków niewiele się zmieniła. Kryształ traktuję jak materiał rzeźbiarski, od samego początku kształtuję jako całość, nie rozgraniczam na kształt i tak zwaną zdobię. Staram się wprowadzać elementy niespotykane w tym materiale, proponuję rozwiązanie odważne, zdecydowane, wyraziste, które by miały odrębny charakter, były rozpoznawalne i zarazem funkcjonalne.

Staram się pogodzić sytuacje skrajnie pozornie odległe, takie jak: innowacyjność z ograniczeniami technologicznymi, masowe powielanie z urodą przedmiotu.

 

Jestem zadowolony, gdy wcześniejsze pomysły są widoczne po przeniesieniu do produkcji, nie ulegają zatraceniu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHenryka Natanek

Projektantka

 

Projektantka, przedstawicielka kolejnego pokolenia „szklarzy” w swojej rodzinie.

 

W małej, pięknie położonej górskiej miejscowości,  urodziłam się i dorastałam w środowisku mocno związanego z tutejszą hutą szkła.Na spotkaniach rodzinnych rozmawiało się przede wszystkim o sprawach związanych z tym zakładem. To spowodowało że i ja związałam się z hutą i szkłem. Jestem kolejnym ogniwem pokoleniowym szklarzy. Tworzę, inspirując się naturą – tym co nas otacza, zachwyca, a czego często w natłoku informacji medialnych nie zauważamy.

 

Każda „wyprawa” w góry (nie w te wysokie – lecz te „nasze” najbliższe) jest dla mnie źródłem inspiracji, źródłem z którego staram się zaczerpnąć choćby odrobinę.

 

Nie wszyscy wiemy, że tęczę, którą podziwiamy na niebie przez krótką chwilę, możemy również podziwiać w szlifowanych kryształowych wyrobach. W obu przypadkach jest to efekt załamania, rozszczepienia i odbicia światła – czysta fizyka a jednak zjawisko fascynujące nie tylko naukowców…

Poniżej przykłady projektów, które zostały zamienione w ręcznie zdobione kolekcje kryształowe. (proszę najechać na zdjęcie kursorem)